Nézzük át, hogyan tartson FÖLDLABDÁS (gyökeres, konténeres) fenyőt!
A kiválasztástól a kiültetésig
A kiválasztott fenyő földlabdája, konténere legyen a fenyő méretéhez képest arányosan nagy, legyen ép, kemény a földje! Ez tartalmazza gyökereket, a saját mikorrhiza gyökérgombákat, amelyek a fenyő túléléséhez kellenek.
Tartsuk nyirkosan a földlabdát, mérsékelten, ne áztassuk el. A jutazsák amivel a földlabdát összefogják nehezen veszi fel a vizet, győződjünk meg róla, hogy valóban elért-e a víz a földlabdához! Nagy fagyból behozott fenyőt rövid beszoktatással - 1-2 napig hűvös helyen tartva - vihetjük be a lakásba. Pár napig lehet csak a szobában, minél hűvösebben, hogy ne induljon meg a párologtatása.
NE tegyük közvetlenül fűtőtest mellé a fenyőt!
Tipp:
Érdemes a földlabdát konténerbe, virágcserépbe tenni, alátétet tenni alá és apránként locsolni. Rakhatunk köré mulcsot ami, nedvesen tartja és a szabálytalan földlabdát segít egyenesbe hozni.
A kiszoktatás viszont sokkal lassabb folyamat, legalább egy hétig tartsuk a szobánál hűvösebb helységben a fenyőfát, mielőtt a fagyos kertbe kerül!
Telepítéshez megfelelő térállású helyet válasszunk, a fajta fényigényére figyelve. Ha nem tudjuk kiültetni a hideg miatt, akkor vigyázni kell, hogy a gyökere addig se fagyjon át, tartsuk hűvös helyen kora tavaszig, továbbra is öntözzük rendszeresen (mérsékelten, kb. heti egyszer).
Tavasztól intenzívebben öntözzük a begyökeresedésig- kb. 6-8 hétig. A földet elsavanyítja maga körül a fenyőtűivel, jól árnyékol, alatta nem gyomosodik, de saját legalsó ágait is leárnyékolhatja, így azok leszáradhatnak idővel, ez természetes folyamat.
A Budaörsi Kertészetbe igazán dús, formás földlabdás luc, ezüst, és nordmann fenyőket talál!


