ÜLTETÉSI ÚTMUTATÓ FÖLDLABDÁS FÁKHOZ
Hogyan kell helyesen konténeres / jutaszövetes / drótlabdás fát ültetni?
Nézzük az ültetési szempontokat részletesen!
Az ültetés ideális ideje:
A földlabdás fákat kora tavasszal és lombhullás után szedik fel a termesztők. Mindkét évszak alkalmas elültetésükre. Tavasszal kisebb mértékben érheti frissen kiültetett növényünket fagykár. (Az őszi ültetés előnye, hogy a gyökeresedés már egészen korán megindul, tavasz végére már be is fejeződik.) Februárban, márciusban, ahogy felenged a föld, nekiláthatunk a tavaszi ültetésnek.
Szállítás és tárolás:
Többféle méretben kaphatóak földlabdás fák, a legtöbbet két ember is tudja mozgatni, de a nagyméretű fák szállításához és a fák lepakolásához legalább 250 kg-ot elbíró munkagép (targonca, bobcat, JCB) szükséges. A fákat széles hevederrel átkötözve a földlabda felett, a munkagéphez rögzítve lehet legbiztonságosabban lepakolni. Szükségünk lesz 2 fő segítőre is, akik a törzsre, koronára vigyázva kísérik a fákat leemeléskor.
Pakoláskor érdemes az ültetés szerinti sorrendben szétválogatni a fákat és rögtön alaposan megöntözni a földlabdát, mert szállítás előtt pár nappal a súly miatt már nem öntözik őket. A földlabda csak a jutaszövet átnedvesedése után kezdi el a vizet felvenni, emiatt egy földlabdát víznyomástól függően akár fél percig is öntözni kell. Lehetőség szerint árnyékos, szélvédett, slaggal elérhető helyen tároljuk. Ha az ültetésig több nap fog eltelni, akkor a fákat meleg időjárás, szeles vagy napos hely esetén az öntözésen kívül, külön védeni kell a kiszáradástól és az erőteljes párolgástól. A földlabdát nedves faaprítékkal, homokkal kell takarni. Nagy hőség vagy szél, esetén a kihajtott lomkoronájú fákat elfektetve vizes világos fátyolfóliával érdemes takarni.
A keletkezett sérüléseket metszéssel, sebzárással rögtön kezeljük.
Ültetés és rögzítés:
Az ültetés helyét a fa végleges méretét, valamint közművek, légvezetékek figyelembevételével jelöljük ki. Minél nagyobb mennyiségben tudjuk jó minőségű földdel feltölteni az ültetőgödrét, annál inkább meghálálja a fa növekedésével, de minimum 1 m3-es ültető gödröt javasolunk. Ennek kiásásához legtöbbször a kiskertben nem a legideálisabbak a körülmények, a föld megmozgatása, az altalaj áttörése a helyi föld feljavítása, az ültető gödör beiszapolása azonban elengedhetetlen. Az ültető gödör kiásásakor többféle talajminőséggel találkozhatunk. Mérjük fel a talaj adottságait és ennek megfelelően tervezzük meg a hiányzó tápanyagok pótlását.
Az alábbi esetekben elengedhetetlen a gödör mély kiásása és jó minőségű termőföldre cserélése:
- agyagos talajon pangó víz alakulhat ki gyökérrothadást, lombhervadást okozva
- sittes, törmelékes, kémiailag szennyezett talajon a fa nem fog tudni fejlődni
- homokos, aprókavicsos talajon gyors víz áteresztés miatt kell javítani a talaj szerkezetén
Átlagos, jó kerti talaj esetében fele arányban komposzttal/virágfölddel, pár marék szerves trágyával vagy műtrágyával kell keverni az ültető közeg földjét, hogy jó szerkezetű, tápanyagban gazdag legyen. Fontos, hogy a földlabda ne érintkezzen közvetlenül trágyával, mert az megégetheti a friss hajszálgyökereket. A kiásott gödröt iszapolni kell, tehát többször teljesen fel kell tölteni vízzel.
A földlabda akkor van megfelelő ültetési magasságon, ha a földet az ültetőgödörbe visszalapátolva és enyhén megtaposva a gyökérnyak épp a föld alatt van! A jutaszövetet csak a gyökérnyaknál kell enyhén megbontani, a többi magától lebomlik, addig is egyben tartva a földlabdát, ezzel óvva a hajszálgyökereket.
Drótlabdás fáknál a drótlabdát a fa törzse körül a beállítása után szét kell vágni.
Alátámasztott, szakmai kutatások szerint nagy hasznát vehetjük, ha ültetéskor fáinkat segítő élő szervezetekkel, hasznos mikroorganizmusokkal támogatjuk. Ehhez javasoljuk például a Tricho Immun, a Miko Max vagy a Symbivit készítmények használatát. A Tricho Immun készítményben található Trichoderma törzsek képesek gátolni például a fás szövetek megbetegedéseit, rákosodását, elhalását, sokat segíthet gyümölcsfák esetében, mivel képesek gátolni vagy akár el is pusztítani az egyes betegségek kialakításában résztvevő káros gombafajokat, másrészt stimulálják a növény védekező rendszerét és fejlődését. Kijuttatása ültetéskor a legegyszerűbb: az ültetést megelőző napon 12-48 órára áztassuk be az ültetendő fa gyökérzetét Tricho Immun oldatba, ezt követően ültessünk. A Miko Max és a Symbivit készítményben lévő Mikorrhiza gomba szimbiózisban él növényeinkkel a gyökérzetükben. A szimbiózis során segít a begyökeresedéshez szükséges foszfort, vizet és egyéb tápanyagokat szállítani a növény kialakulóban lévő gyökereihez, ezzel erősítve, támogatva a növekedésben, fejlődésben. Ezt a szemcsés állagú granulátumot az ültetési folyamat idején, a kiásott ültetőgödörbe, a növény gyökeréhez szórva tudjuk jó eredménnyel felhasználni. Mindhárom terméket jószívvel ajánljuk, amennyiben szeretné, ha frissen ültetett díszfája, gyümölcsfája megfelelő ütemben fejlődjön, növekedjen. |
A fatámasztó karókat érdemes már ültetés közben (a szélírányt figyelembe véve) leverni, majd a többi földet visszaterítve, lábbal tömörítve megtaposni és egy tányért kialakítani, ami az öntözővizet jól megtartja. (ez pl. rézsűs területen elengedhetetlen)
A fa törzsét és a támaszt ruganyos anyagú szalaggal, laza 'nyolcas' hurkolással rögzítsük, így szeles idő esetén nem vág a fa kérgébe. Néhány kertész elképzelése szerint támasztékot nem kell használni, sőt ártalmas, de a mi 10 éves gyakorlati tapasztalatunk szerint a támaszték hasznos: jól beállítva egyenesben tartja és védi a széltől, a szegélyvágó gépektől, közterületen akár a vandáloktól a gyökeresedés előtt álló fát. Ha a fa már stabilan áll és egyéb okokból védelemre nem szorul valóban el lehet távolítani. A fák elsődlegesen minden iskolázás után csak a gyökeresedésre fordítják energiáikat, az ültetés utáni hetekben kezdik el a hajszálgyökér rendszerük újra képzését, addig igen sérülékenyek. Minden ültetéskor megtett elővigyázatosság és intenzív öntözés azt segíti, hogy a fák a nagy nyári melegek előtt a lehető legkiterjedtebb hajszálgyökér rendszert fejlesszenek ki.
Az ültetést alapos öntözéssel kell befejezni. A frissen öntözött földre húzzunk vékony földréteget, ezzel védjük az új növényt a kiszáradástól.
Öntözés:
Amennyiben használunk perforált gégecsövet vízpótlás céljából, azt az ültetőgödör alján egyszer körbetekerve, geotextilbe csomagolva kell lefektetni, hogy ne tömődjön el. Körbebetonozott faveremnél mindenképp ajánlott ennek alkalmazása, mert kis felületen a fa nem fog elég csapadékot kapni.
Az ültetéskori alapos beöntözést pár hétig heti 2-3 alkalommal meg kell ismételni legalább a gyökeresedés elindulásáig. A frissen ültetett fáknak a nagy nyári melegben a természetes csapadék nem lesz elegendő, folyamatos öntözésre van szükségük, az első évben gyakorlatilag alig fejlődnek csak „túlélnek”. Fánként min. 40-80 liter öntözővízzel kell számolni. Néhány korán hajtó fajta ápolása, mint pl. a juharok (Acer), a fajta jellegzetessége szerint már korán elkezdenek hajtani, tehát a vegetációs időszakot intenzíven elkezdi, így már a kiültetés pillanatától megnövekedett vízigényre számíthatunk. A friss hajtások lankadással jelzik, ha a fa többet párologtat, mint amennyi vizet fel tud venni. Ez a száradás a magasabb hőmérséklettől, a talaj víztartó képességétől (pl.: homokos, kavicsos altalajnál „átszalad” a víz), erős széltől, a nem elégséges öntözéstől is kialakulhat. Ritkán, a túl nagy mennyiségben adagolt trágya is leégetheti a gyökereket.
Hervadáskor az első intő jelnél a teendő:
- a kijutatott öntözővíz mennyiségét megemelni- többször kisebb adagokban kijuttatni, tehát 2 naponként (fánként min. 60-80 liter)
- a törzset zsákvászonnal körbetekerni és a hervadt lomkoronával együtt hűteni, permetezni.
- nagyfokú hervadás esetén a koronát visszametszeni, ezzel is csökkentve a párolgási veszteséget, ami a levélfelületen keresztül távozik.
- ha az öntözés ellenére sincs javulás érdemes próbaszerűen kiszedni néhány fát, így ellenőrizhető az ültetőgödör.
- a pangó víz is okozhat hervadást agyagos, kibetonozott ültető gödörnél.
- a földlabdát kibontva meg lehet nézni a gyökérzet állapotát-, hogy elindult-e a gyökeresedés.
Közterületi ültetéseknél és viszontagságoknak kitett helyeken javasoljuk az öntözőzsák használatát. Ezek olyan 70-80 L-es zsákok, amelyek több napon keresztül adagolják az öntözővizet.
A fák törzsének védelméről is érdemes gondoskodni, hogy elkerüljük a háncs sérülését. Például megvédeni parkoló autók károsításától, szegélyvágótól, fűnyírótól, esetleg vadkártól.
A kertészetekben kapható díszfák nagy része ellenálló, várostűrő fajta, linkünkre kattintva böngészheti a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete által ajánlott közterületi utcasorok fásítására alkalmas fáit, amelyek közül sok fajtát nálunk is megtalálhat.
Tudjuk, hogy mindezek megvalósítása sok munka, de az ültetés, a kezdeti ápolás és az öntözés megadott szempontjait lehetőségeink szerint betartva a fák hosszú távon is kertünk díszeivé válnak.
Amennyiben szakmai tanácsadásra, szakszerű kivitelezésre van szüksége, minősített favizsgáló és faáppoló szakmérnök kollégánk örömmel rendelkezésésre áll. Cégünk tagja a Magyar Faápolók Egyesületének.
Szívesen állunk rendelkezésükre elérhetőségeinken:
Telefon: 06 70 607 9548
Ültess ma a holnapért!