Az angol Halloween szó lefordítva a Mindenszentek, azaz az All Hallows előtti estét jelenti. A kelták ősi ünnepe. Az Írországban és Skóciában élő népek ekkor ünnepelték az újévet; ekkor hódoltak a holtak Ura és a Napisten (Samhain) előtt. Azt tartották, hogy ezen a napon a legvékonyabb a választó vonal az élő- és a holt világ között, és ekkor visszatér a lelke mindazoknak, akik haláluk után állatok testében léteztek ez idáig. A kelták hite szerint a halottak istene az óév utolsó napján, október 31-én megengedte az elhunyt lelkeknek, hogy családjaikhoz hazalátogassanak, és megfelelő áldozat bemutatásával a halottat hozzá lehetett segíteni a mennyországba jutáshoz. Az emberek féltek is a rossz szellemektől és a démonoktól, ezért az ünnepség kezdetén hatalmas máglyákat gyújtottak. Hasonló oka volt annak is, hogy ijesztő jelmezekbe öltöztek, s ezzel ijesztették el falvaikból az ártó lelkeket.
Hajnalig tartó, tűz körüli táncukkal elbúcsúztatták a napsugaras időszakot. Reggel a vallási vezető kőedényekben egy-egy maroknyi parazsat adott minden családnak, hogy otthonukba beköltözzön a fény és a melegség. Ezen ünnep legismertebb jelképe a Halloween tök, az ún. „Jack lámpa”. Ez a lámpa arra szolgál, hogy egyrészt elijeszti a gonosz szellemeket, másrészt pedig mutatja az utat a halottak szellemeinek, hogy azok hazatalálhassanak. A hiedelem szerint Jack egy részeges, de tréfás kovács volt. Annyira vicces volt, hogy még az ördögöt is megtréfálta. Amikor az eljött hozzá, hogy megkísértse, felzavarta egy nagy fára, amelynek a törzsére keresztet rajzolt. Mint tudjuk, az ördög irtózik a kereszttől, és nem tudott lejönni a fáról. Jack csak akkor engedte le, amikor megígérte, hogy nem fogj többé őt kísérteni. Jacket, amikor meghalt nem engedték be a mennyországba iszákossága miatt, ám az ördög pedig a pokolban nem látta szívesen. Azonban kidobott neki egy izzó fadarabot, hogy legalább lásson a sötétben, Jack pedig betette egy kivájt fekete retekbe. Ezt azután amerikában megváltoztatták tökre, így lett a lámpás az ünnep szimbóluma.
Ebből az ősi szokásból vált napjainkban olyan népszerűvé, és most már szinte az egész világon elterjedtté és felkapottá ez az ünnep. Sokfelé tartanak „Halloween Party”- kat és rendkívül változatos, rémisztő maszkba, és jelmezbe bújva mulatnak hajnalig. A gyerekek pedig házról- házra járva, bekopogtatva gyűjtenek édességeket, szintén jelmezekbe öltözve. Jellemző ilyen tájban, hogy az emberek otthonaikat, kertjeiket és udvaraikat is a szokásnak megfelelő díszbe öltöztetik. A legkülönfélébb ijesztőre kifaragott töklámpásokkal, és egyéb „horrorisztikus” elemekkel dobják fel környezetüket.
Budaörs 2017.10.17.
Másolás a szerző engedélye nélkül tilos!