Szeretnéd, ha nem kéne folyton az öntözéssel foglalkoznod? Szeretnéd, ha virágos kerted tele lenne szárazságtűrő, de szépen virágzó évelőkkel? Most megtudhatod, miket válassz! Cikkünk első részében bemutattuk már egy részét a lehetséges növényeknek, most keresgéljünk tovább.
Hemerocallis – Sásliliom
Rizómás növény, ezért nagyon könnyen elterjed a rendelkezésére álló területen. Ebből adódóan legkönnyebben tőosztással szaporítható.
Napos, félárnyékos helyen fejlődik legjobban, talajjal szemben nem igényes. Általában a természetes csapadék elég szokott lenni a legfelelő fejlődéshez, és virágzáshoz. Fagyra sem érzékenyek, valamint sem a kórokozókra, sem a kártevőkre. Zöld, sásszerű levelei már márciusban kibújnak.
A nemesítéseknek köszönhetően ma már rengeteg színváltozatban elérhetőek, sőt, már többféle, telt virágú fajtával is találkozhatunk. Talán az egyik legjobb tulajdonságokkal rendelkező, igazán dekoratív szárazságtűrő évelő.
Sempervivum – Kövirózsa
Az egyik legismertebb sziklakerti évelő növény a kövirózsa. Rendkívül igénytelen, nagyon szapora, és mind ezek ellenére igen mutatós, sőt, még virágozni is tud. Virágját június – júliusban hozza, merev, felálló virág száron.
Tűző napon érzi magát lejobban, de félárnyékban is elvan. Pótlólagos öntözést egyáltalán nem igényel. Húsos tőlevélrózsái csoportosan a legdekoratívabbak.
Latin neve, a Sempervivum jelentése örökké élő, ez utal túlélő képességére is. Azokon a területeken, ahol évek óta nem volt gondozás, és öntözés, még ott is gyönyörűen burjánzik.
Fő színe a zöld, ennek van sima, molyhos, sőt „szőrös” változata is. A zöld mellett a bordó változat, illetve ennek keverése is jellemző.
Cerastium tomentosum – Molyhos madárhúr
A szegfűfélék családjába tartozó, alacsony, bokros növekedésű, évelő növény. Rengeteg apró, sárga középű, fehér virágját tavasz végén, nyár elején hozza. Nagyon dekoratív, és igazán igénytelen növény, és kifejezetten jól érzi magát a tűző napon.
Szőnyegszerűen terjed, minden rendelkezésére álló földterületet beborít. Sziklakertek jellemző örökzöld növénye, és öntözést egyáltalán nem igényel, elég neki a természetes csapadék. Viszont, amennyiben pangó víz alakulna ki alatta, a gyökerei rothadásnak indulhatnak.
Elvirágzás után a száraz részeket vágjuk vissza, így serkentjük a növekedést is.
Iris germanica – Írisz, nőszirom
60 -100cm magasra növő, rizómával terjedő évelő. Virágzása májusra tehető, igen rövid ideig tart, de annál látványosabb. Hazánkban a legelterjedtebb a kék nőszirom.
A szárazságot jól tűri, a természetes csapadékon kívül nem igényel kiegészítő öntözést. Szereti a napos helyet.
Szaporíthatjuk tőosztással, ami egyébként időnként ajánlott is, ezzel serkenthetjük a virágzást. Ennek ősszel van ideje. Egyetlen dologra érzékeny, az pedig a pangó víz. Erre figyelni kell, ha sok csapadék van.
Sárga változata is hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, emellett még illatos is. A kék és a sárga mellett léteznek még fehér, bordó, rózsaszín, barnás, sőt fekete fajtatípusai is.
Opuntia – Télálló fügekaktusz
Meg kell említenünk a legszárazságtűrőbb fagytűrő kerti díszt, a fügekaktuszt. Nagyon jó tulajdonságokkal rendelkezik. Éghajlatunkon is áttelel, a legkeményebb telek sem tesznek kárt benne. Egyáltalán nem igényel sem öntözést, sem tápoldatozást. Könnyen terjed, és sima dugványozással egyszerűen szaporítható is.
Termése – a tuna -, ehető, és egyes országokban, - pl. Mexikóban naponta fogyasztják. Sőt, ott a szárat is megeszik nyersen, vagy sütve. A termés egyébként gazdag vitaminokban, és ásványi anyagokban.
Egyes források szerint gyulladáscsökkentő hatása van, csökkenti a vércukor -, és a koleszterin szintet. A szüretelés azonban fontos előkészületeket igényel a tüskék miatt. Soha ne fogjunk hozzá kesztyű nélkül!
Mindegy, melyiket választjuk a szárazságtűrő virágzó növények közül, arra figyeljünk, hogy legyen elég helyük a terjedéshez, ha pedig szükséges, nyugodtan ritkítsunk egy kicsit rajtuk. Hálásak lesznek minden kis foglalkozásért, és így éveken keresztül gyönyörködhetünk majd szépségükben.
Budaörs 2018.07.31
Közreműködött:
Deák Gabriella
kertészmérnök
Másolás a szerző engedélye nélkül tilos!