Telefon: 06 70 607-9548 Cím: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 28.-al szemben

Talaj a kertben

2025. február 03
megtekintések138
Talaj a kertben

Talaj a kertben

A talajvizsgálat egyáltalán nem felesleges, sőt legyen ez a kertkialakítás első lépése! Nagyon sok munkát, gondozást, időt spórolhatunk meg azzal, ha olyan növényeket telepítünk, melyek jól érzik magukat a kertünk talajában. A talajtípus meghatározásának a növények kiválasztásánál és az öntözőrendszer tervezésénél is nagy szerepe van.

Talaj vizsgálatok típusai:

fizikai (szerkezet, szín, talajféleség)

kémiai (pld. PH, tápanyagtartalom)

biológiai vizsgálatok (pld. aktivitás)

Alábbi cikkünkben olyan fizikai és a kémiai vizsgálatokról írunk, amelyek alap információkat közölnek kertünk talajáról, és házi módszerrel is elvégezhetők. 

A talaj minőségének kialakításában azonban élő szervezetek is részt vesznek és ahhoz, hogy megértsük, a biológia hogyan befolyásolja talajainkat, egy kicsit meg kell értenünk az ott élő szervezeteket is. (Ha érdekel a téma, a talajlakó élőlényekről következő cikkünkben olvashatsz.)

Szerkezetvizsgálat

t1

A jó szerkezetű talajban élénk a talajélet, egyenletesebb, folyamatosabb a tápanyagfeltáródás. A növények gyökereinek fejlődése zavartalan. Az aktív humusz tartósan összeragasztja a talajmorzsákat. Minél több és jobb a humusz, annál jobban ellenáll a víz iszapoló hatásának. Az aggregátumok vízállóságáról jó tájékoztatást ad az Arany–Sekera-féle statidinamikus vízállósági vizsgálat.  


A méréshez szükséges eszközök: 
  • Petricsésze/kis lapos üvegtál
  • Desztillált víz
  • Légszáraz talaj
Mérés menete:
  • Petricsészébe 10 egyforma talajmorzsát teszünk
  • Desztillált vizet öntünk rá, hogy ellepje 
  • 10 percet várunk
  • Háromszor körbeforgatjuk a petricsészét 
  • Megvizsgáljuk a szétiszapolódási képet
  • Fokozatok megállapítása pl: Szétiszapolás foka 2.- megfelelő
Fokozatok:
1. a szerkezeti elemek nem rombolódnak vagy kevés, de nagy törmeléket szolgáltatnak
Eredmény: szerkezeti állapot – jó

2. a szerkezeti elemek túlnyomórészt nagy és csak kis törmelékekre esnek szét
Eredmény: megfelelő

3. a szerkezeti elemek azonos számú kis és nagy törmelékekre esnek szét
Eredmény: gyengén leromlott

4. a szerkezeti elemek kis és csak kevés nagy törmelékekre esnek szét
Eredmény: leromlott

5. a szerkezeti elemek kizárólag apró morzsákra estek szét
Eredmény: nagyon leromlott

6. a szerkezeti elemek a talaj teljes szétiszapolódása közben szétfolynak
Eredmény: teljesen leromlott 

Talajféleség meghatározása

A talaj fizikai félesége egyszerű módon meghatározható egy diónyi talaj morzsolásával, gyúrásával, majd nedvesen történő alakításával. 


Kép forrása:
Hartman Mátyás: fizika, kémia és biológia a talajban
  • Homoktalaj: Ha a golyó nem formálható, és a próbálkozás során szétesik, az arra utal, hogy a talaj túlnyomórészt homokból áll. A homokos talajokon gyorsan átfolyik a víz és nem tartják meg a nedvességet.

  • Vályogtalaj: Ha a golyó formálható, de a henger kinyújtva is törik, akkor a talaj valószínűleg vályogos. A vályogos talajok jó víz- és tápanyagmegkötő képességgel rendelkeznek. 

  • Agyagtalaj: Ha a golyó könnyen formálható és a henger gyűrűvé hajlítva is megőrzi az alakját, akkor agyagos talajról van szó. Az agyagos talajok szerkezetük miatt lassabban száradnak ki, de hajlamosak az összetömörödésre is, ami a gyökérlégzést nehezíti. 


Ez a gyúrópróba egy egyszerű és hasznos módszer a talaj összetételének gyors meghatározására, különösen a földmunkák vagy kertészeti tevékenységek során. A próba alapján meg tudjuk állapítani, hogy a talaj homokos, vályogos vagy agyagos.



PH vizsgálat, avagy a kémhatás és talajtípusok

A talaj pH-ja és meszessége alapvetően meghatározza, hogy milyen típusú növények sikeresek egy adott területen. A savanyú talajokat jobban kedvelik a tűlevelű fák, az áfonya, a rhododendronok, míg a lúgos talajok alkalmasabbak például a levendula és a babfélék számára. Ha a talaj pH-ja nem megfelelő, talajjavító anyagokkal (pl. meszezéssel vagy tőzeg hozzáadásával) korrigálható.

Savanyú talaj (pH < 6): A talaj pH-ja alacsony, ami növeli a nehézfémek oldhatóságát, így azok a növények számára is elérhetővé válnak, ami mérgező hatásokat okozhat. A mikrobiológiai aktivitás csökkenhet, és a tápanyagfelvétel is zavart szenvedhet.

Lúgos talaj (pH > 8): A túl magas pH csökkenti számos fontos tápanyag, például a vas, mangán és foszfor oldhatóságát, így a növények nem tudják őket felvenni, ami tápanyaghiányhoz vezethet.

Ideális pH tartomány: A növények többsége számára a legkedvezőbb pH 6,0–7,5 között van, mert ebben a tartományban a legtöbb tápanyag optimálisan elérhető. A pH érték 5,5 és 8,5 között még nem tekinthető szélsőségesnek, de ha a pH a két véglet közelében van, az már problémás lehet a növények fejlődése szempontjából. A talaj kémhatását általánosan az alábbi kategóriák szerint csoportosíthatjuk:
  
                                 
  •   ≤4,5 erősen savanyú

  •   4.5-5.5 savanyú

  •   5.5-6.8 gyengén savanyú                         

  •   6.8-7.2 semleges

  •   7.2-8.5 gyengén lúgos

  •   8.5-9 lúgos

  •   ≥9 erősen lúgos

Ha pontosabb mérést szeretnél a talaj pH-járól, talajteszt készítése ajánlott, amely segít a helyes növényválasztásban és a tápanyagpótlás megfelelő alkalmazásában. A vizsgálathoz 0,30 g talajmintát desztillált vízzel felkeverünk, majd állni hagyjuk 30 percet. A PH szintet elektromos mérőeszközzel mérhetjük, de helyettesíthető indikátor csíkkal is.


Meszes- e a talajom? - A CaCO3 fontossága

Ha meszes talajt kezelünk, nemcsak a pH-t kell figyelembe venni, hanem a kalcium szintjét is, hogy a talaj optimális szerkezete és tápanyagellátottsága biztosítva legyen. A kalcium kulcsfontosságú a talaj szerkezetének kialakításában és fenntartásában. Segít a talaj morzsalékos állapotának megőrzésében, javítja a vízelvezetést, levegőztetést, és a gyökerek számára kedvezőbb környezetet biztosít. Ezen kívül a kalcium a tápanyagok felvételét is segíti, miközben elősegíti a talaj élővilágának működését.

Mérés menete:
1. Óraüvegre kiskanálnyi légszáraz talajt teszünk 
2. 10%-os HCl-ot cseppentünk rá (ez ecettel helyettesíthető)
3. Megfigyeljük a pezsgés mértékét

Az eredmény meghatározása:
  • Ha a talajban szénsavtartalmú anyagok (például kalcium-karbonát) vannak, akkor savas oldatban, mint például ecetben, pezsegni fog. 
  • Ha az oldat erőteljesen habzik, az erősebb meszesedést jelez, ha csak enyhén, akkor mérsékelten meszes talajról van szó. 
  • Ha nem pezseg egyáltalán, akkor nem meszes talajról beszélhetünk.

Összefoglalva 
A talaj típusának pontos meghatározása nem a legegyszerűbb feladata a kertészkedésnek, azonban fáradozásunk számunkra csakis pozitív végeredményt hozhat, fokozottan megéri rászánni időnket és energiánkat, amennyiben szép és hosszan fenntartható kertet szeretnénk. 



címkék: