Nem kell óriási kerttel rendelkeznünk ahhoz, hogy naponta friss zöldséget és gyümölcsöt fogyaszthassunk! Legalábbis nyáron :) Napjainkban egyre jobban elterjedtek a balkonon, erkélyen, edényben termeszthető zöldségek és gyümölcsök.
Néhány közkedvelt és érdekes növényt mutatunk most be, melyek már széles körben hódítanak. A legismertebb zöldségféle talán a balkonparadicsom, vagy más néven koktélparadicsom. Kezdhetjük a termesztést magvetéssel is, de beszerezhetünk a tavaszi szezonban erre alkalmas palántákat is a kertészeti árudákban.
A paradicsom melegigényes, vízigényes növény, ennek megfelelően helyezzük el. Ültethetjük cserépbe, balkonládába; a tápanyagellátást pedig tőzeggel, vagy szarvasmarhatrágyával kevert földdel biztosítsuk. Viszont arra figyeljünk, hogy a nyári nagy hőségben ne kapjon tűző, déli napfényt, mindenképpen gondoskodjunk árnyékolásról. Ellenkező esetben a növény megéghet, idő előtt kiszáradhat. Rengeteg fajtája létezik már a balkonparadicsomnak, mindenki megtalálja a neki megfelelőt.
Hasonló a környezeti igénye a paprikának, amelynek balkon fajtáiból szintén nagy választék van már. Mindenképp fontos a paprika számára szélvédett hely, ezt tartsuk szem előtt az elhelyezésnél. Akár csemege paprikát, akár chilipaprikát ültetünk, egyaránt tápanyagban gazdag földbe kell ültetnünk, és a vízellátásról is minden nap szigorúan gondoskodnunk kell. Az árnyékolás itt is nagyon fontos. Ezt egyszerű napernyővel, vagy sima kertészeti árnyékoló hálóval is megoldhatjuk.
Gyümölcsfa az erkélyen??? IGEN! Egyre népszerűbbek a balkongyümölcsfák. Barackot tépünk a reggelihez a kis erkélyről? Ezentúl már nemcsak a kertes házban lakó emberek kiváltsága ez. Megjelentek a kisméretű, de egyébként nagy testvéreikkel mindenben megegyező tulajdonságú gyümölcsfák. Amellett, hogy egészségesebben élhetünk a lakótelepek panel falai között is segítségükkel, még „szupertrendi” is egy mini gyümifa az erkélyen. :)
Nagy méretű ültető edénybe helyezzük el, megfelelő mennyiségű és minőségű földben. Ez nagyon fontos, hiszen elég kevés tápanyaghoz fog jutni a kötött tér miatt. Lényeges, hogy a tápanyag utánpótlásról ne feledkezzünk meg, amely történhet folyékony- és szilárd műtrágya, illetve szerves trágyaformájában is; ugyanúgy, mintha kint a kertben nevelnénk gyümölcsfát. Itt említeném meg a kórokozók, és kártevők elleni védelmet is, amely mini formában, de bizony permetezést jelent. Na, nem kell megijedni, elég lesz az otthoni kis kézi vízspriccelő is.
Bármelyiket is választjuk, leljük örömünket a mindennapi gondoskodásban, és a növénykéink ízletes, egészsége terméssel fogják meghálálni azt. Egyre népszerűbb világszerte a balkoneper termesztése. Ez persze nem a hivatalos neve, de az epernek sok fajtája alkalmas erkélyen, teraszon való nevelésre. Az egyik legfelkapottabb a csüngő eper.
Eperből vannak egyszer-, kétszer- és folytontermő fajták. A legtöbb csüngő eperfajta kétszer-, vagy folytontermő. Balkonládákba és függő cserepekbe a gyönyörű ’Toscana’ eperfajta a legideálisabb. Számos indájával, hajtásával és sarjhajtásával csüngve terem. A ’Hummi’ csüngőeper termesztése függőcserepekbe és függőkosarakba ajánlott. Dúsan nő, a hajtásainak szára pedig erősebb az átlagnál. A balkonládában való termesztésre a legjobb választás például a ’Hummi-Meraldo’ fajta, amely nagyon jól tűri a hőséget. Látogasson el kertészetünkbe tavasszal, és vásárolja meg kedvenc balkongyümölcseit, és zöldségeit!
Budaörs 2024.02.06
Másolás a szerző engedélye nélkül tilos!